Vzorník složitějších vzorů

 

Kroucené páry uprostřed spojované – spojované páry

Použito 6 párů (2 páry svislé, 4 vodivé). Technika kdy se pouze dva páry nestřídají a na každé straně probíhá samostatné paličkování, kde použijeme dva vodivé páry a ty pak mezi sebou uprostřed vzoru spojíme technikou spojky. Všechny páry se mezi sebou navíc kroutí. Okraje jsou píchány za dva páry.

 

 

Kroucené páry spojované s dírkou

Použito 6 párů (2 páry svislé, 4 vodivé). Technika kdy se pouze opět dva páry nestřídají a na každé straně probíhá samostatné paličkování, kde použijeme dva vodivé páry a ty pak mezi sebou uprostřed vzoru spojíme technikou spojky s dírkou . Všechny páry se mezi sebou navíc kroutí. Okraje jsou píchány za dva páry.

 

 

Spojky, háčkem připojené

Použito 6 párů (2 páry svislé, 4 vodivé). Technika kdy se pouze dva páry nestřídají a na každé straně probíhá samostatné paličkování, kde použijeme dva vodivé páry a ty pak mezi sebou uprostřed vzoru spojujeme přiháčkováním. Všechny páry se mezi sebou navíc kroutí. Okraje jsou píchány za dva páry.

 

 

Spojky

Použito 8 párů (4 páry svislé, 4 vodivé). 2 svislé páry mezi sebou pravidelně křížíme a zároveň je pokaždé kroutíme, druhá strana je plátnová a je zakončena pícháním za dva páry.

První strana je píchána na očka. Mezi sebou navíc vodivé páry uprostřed spojujeme po třech spojích techniku spojky s dírkou a techniku spojovaných párů.

 

Hvězdičky

Použito 9 párů, technika hvězdiček, všechny tři linky se vždy protínají v jedno bodě. Počet kroucení závisí vždy na délce a síle materiálu. Okraje pícháme za dva páry s větším kroucením párů.

 

Plátěný pavouček II

Použito 8 párů , technika kroucených párů. Ve středu vzorníku se paličkuje pavouček. Na straně jedné se paličkuje hvězdička a na druhé straně malý vějířek z kroucených párů. Okraje jsou píchány na straně u hvězdiček za dva páry a u vějířků na očka.

 

Cípky v dírkové pudici

Použito 10 párů, je to krajka v níž se střídají cípky s dírkovou půdicí. Okraj dírkové půdice je paličkován za dva páry a podél tohoto okraje běží jeden kroucený pár, který tvoří řadu hvězdiček. U cípků se pravidelně střídá pláténko a polohod. Vnější okraje jsou píchány za dva páry.

 

 

Cípky v dírkové půdici s pavoučkem

Použito 10 párů, je to krajka v níž se střídají cípky s dírkovou půdicí. Okraj dírkové půdice je paličkován za dva páry a podél tohoto okraje běží jeden kroucený pár, který tvoří řadu hvězdiček. U cípků se pravidelně střídá pláténko a polohod. Vnější okraje jsou píchány za dva páry. Jen uprostřed se střídá dírková půdice s pavoučkem.

 

 

Vějířky v dírkové půdici

Použito 8 párů, vějířky se střídají s dírkovou půdicí, vějířek je z kroucených párů. Páry z dírkové půdice se přidávají v jedné řadě najednou a ke středu vějířku se postupně ubírají, v druhé polovině vějířku pak u středu postupně přibírají. Ve vějířku pícháme pokaždé na očka, na druhém okraji vzorníku je pícháno za dva páry.

 

 

Růžová půdice

Použito 6 párů. Hrachovina a růžová půdice. Spoje uprostřed vzoru paličkujeme pláténkově u růžové půdice. Okraje pícháme za dva páry.

 

 

Hrachovina

Použito 6 párů. Technika hrachoviny a růžové půdice. Spoje uprostřed vzoru paličkujeme obtáčeným pláténkem. Okraje pícháme za dva páry.

 

 

Buňková půdice

 

Použito 8 párů. Paličkujeme technikou buňkové půdice, okraje pícháme za dva páry, po stranách vzorníku běží dva svislé kroucené páry.

 

 

Buňková půdice s pecičkami

Použito 8 párů. Paličkujeme technikou buňkové půdice, ve středu vzorníku jsou upaličkovány pecičky ze dvou párů. Každý se jednou zakroutí a špendlík píchneme pod třetí nit. Druhá nit je pak obtáčecí. Ta se na konci pecičky propíchne špendlíkem, aby se nestahovala. Okraje paličkujeme střídavě řetízkem a krouceným párem.

 

 

Kočičí tlapka

Použito 10 párů. Technika kroucených párů a řetízku. Spojení kroucených párů a řetízků v místech ohybu řetízků, tam kde je řetízek při průchodu krouceným párem rovný, paličkujeme dvojité pláténko.

 

 

  Dírky II

Použito 10 párů. Technika střídavě pláténková a polohotová, je oddělena třemi řetízky. Se zbývajícími čtyřmi páry se paličkuje pláténko a polohod, uvnitř se píchá na očka. Dírky jsou vystřídány postupně v technice – dírka pláténková, dírka polohodová, dírka pláténková obtáčená, dírka polohodová obtáčená.