Krajky

 

Mřížka

Použito 20 párů. Kroucené páry a řetízek. Okraje pícháme za dva páry a spojení vodivého páru s řetízkem. Ve středu se píchá na očka. Vodivý pár vnitřní pásky přechází do řetízku, právě tak jako první řetízkový pár. Druhý řetízkový pár se pak stává vodivým pro další části pásky. Propojení řetízků je v technice dvojitého pláténka.

 

 

Řetízkové lístky

Použito 16 párů. Technika řetízků s pikotkami. Okraje jsou z dvojitých hvězdiček, ve středu se paličkuje dvojitá složitá hvězdička ze čtyř řetízků a dvojité pláténko v průsečíku dvou řetízků. (Složitá hvězdička – pracujeme zdvojeně – 2x polohod, máme 4 hromádky po 2 párech, vyměním je plátnem, pak dám 4x 2 přes 3 (zdvojeně)).

 

 

Točená páska II.

Použito 5 párů. Vzor se skládá, ze dvou pásků paličkovaných technikou točená páska. Nejprve se vypracuje točený pásek v pláténku, s okraji občas píchanými na očka a zakončený mřížkou a občas obyčejnou pláténkovou vazbou píchanou opět na očka. V místech zvlnění i prudkého otočení pásku se paličkují obtáčená pláténka píchaná za dva páry bez křížení párů a s použitím jednoho přepichovaného špendlíku. Za dva páry se píchá vnější okraj krajního pásku, vnitřní se píchá na očka. Všechny spoje uvnitř vzorníku se připojují háčkem. Rovná páska se paličkuje ve vnitřním okraji technikou pláténko s mřížkou.

 

 

 

Lístky plné II.

Použito 5 párů, se dvěma páry paličkujeme lístečky. V okraji je střídavě řetízek a kroucený pár. Kroucený pár také prochází mezi každým lístečkem technikou částečně dvojitého (dvojité jsou pouze páry z lístku) pláténka.

 

 

Lístky plné s vlnovkou

 

Použito 14 párů. Technika lístkoviny, řetízku a pláténka píchaného na očka. V okraji se paličkuje řetízek, jeho propojení s lístky i procházení lístků se paličkuje technikou dvojitého pláténka. Zajímavé je procházení lístkovinových párů pláténkovou vlnovkou. Vodivý pár pásky odložíme pro dolní lístek, právě tak jako první lístkovinový pár, který projde páskou jako vodivý pár. Až druhý pár z horního lístku se stává vodivým pro další část pásky.

 

 

Rohy v pásce

Použito 10 párů. Polovina vzorníku je pláténková a polovina polohodová, okraje jsou píchány za dva páry. Mezi rohy jsou falešné řetízky. V první části rohu paličkujeme po naznačené diagonále, páry postupně odkládáme. Poprvé – u vnitřního rohu – pár jeden a po upaličkování vždy dvou řad odložíme páry dva. Jeden vodivý a jeden svislý. Z těchto párů si upaličkujeme pomocný řetízek. Vodivým párem pro další dvě řady se stává následující svislý pár, který jen otočíme kolem špendlíku píchnutého v diagonále rohu. V druhé části rohu dopaličkujeme vždy k tomuto špendlíku, přiháčkujeme za otočený pár a přiháčkovaný pár odložíme. Rozpářeme pomocný řetízek, vzdálenější (dříve svislý) pár bude vodivý při další dvě řady. V polohou je potup stejný.

 

 

Dírková půdice

Použito 19 párů a 3 nitě obtahovačky (barevná či jiná síla). Dírkovou půdici v okrajích pícháme za dva páry. Obtahovačka je vkládána dle nákresu technikou, tam kde prochází dvakrát v jedné mezeře kroutí se půdicový pár jedenkrát mezi každým prohozením a až nakonec dvakrát. Jednotlivé motivky jsou charakteristické pro dírkovou půdici a některé i pro půdici vláčkovou. Dírka je podobná vráňátku, je ohraničená obtahovačkou a krouceným párem, který paličkujeme technikou kroucených párů s obyčejným pláténkem, popřípadě s obtáčeným pláténkem, jak je na vzorníku. Dalším motivem je hrachovina nebo růžová půdice a kosodélníky pláténkové a polohotové s přibíráním a ubíráním párů. V pudáci jsou pecičky, v klínu pláténka nebo v polohou je pavoček ze 6 párů.

 

 

Hrášková půdice

Použito 12 párů. Okraje jsou píchány za dva páry. A je zde použito techniky obtáčení. První vzor je hrášková půdice česká – slovenská, kdy se paličkuje jedenkrát kroucený pár a ve spojích velkého čtverce a v obou bočních spojích malého čtverce polohody se špendlíkem mezi páry. V horním a dolním vrcholu čtverce Malého paličkujeme pláténko se špendlíkem píchaným do středu spoje. Obtáčená – růžičková – ve všech spojích se buď paličkuje obtáčené pláténko nebo ve spojích malého čtverce obtáčené a ve spojích velkého čtverce obyčejné pláténko. Špendlík se píchá vždy do středu plátna, páry se kroutí nejméně jedenkrát. Volná – ve všech spojích pláténko, páry malého čtverce se kroutí dvakrát, páry velkého čtverce se nekroutí.

Ve druhé části vzorníku je to pak hrášková půdice uzavřená – kdy se každý pár jednou nebo vícekrát zkroutí ve všech spojích malého i velkého čtverce paličkujeme pláténko se špendlíkem píchaným do středu spojů. Technika otevřená – každý pár kroutíme jedenkrát a ve spojích malého čtverce paličkujeme pláténko (špendlík dáváme do středu) a ve spojích velkého čtverce se pracuje polohod – špendlík mezi dva páry.  

 

 

Hráška

Použito 20 párů. Na tuto techniku je nejlepší využít tenkého materiálu, krajka je pak odlehčená. Použijeme libovolný druhá hrášky (ta která nám jde nejlépe či ta která se nám nejvíce líbí), dále je zde využita lístkovina, pavouček a v obou okrajích i kroucené páry. Rovný okraj je píchaný za dva páry, cípkatý pak na očka. Plátnový okraj je ohraničen jedním krouceným párem, boční páry ještě zkrouceny a paličkujeme pláténko s přibíráním v první a ubíráním párů v druhé polovině čtverce. Čtverec obklopený lístky je polohotový s přibíráním vždy po dvou párech. U velmi tenké nitě lze přibírat po jednom páru v každé řadě. Ale oproti nákresu zdvojnásobíme počet řad.

 

 

 

 

Vláčka II.

Použito 20 párů tenkých nití a 2 páry silnější obtahovačky. Technika vláčkové půdice, obtahovačky a vráňátka, dírka ohraničená obtahovačkou a krouceným párem, kterou lze paličkovat v technice kroucených párů nebo v technice, kde paličkujeme ve spojích obtáčené plátno a každý kraj kroutíme. Rovný kraj je vypracován technikou kroucených párů, vodivý pár a pár vláčkový se spojuje technikou spojky s dírkou. Druhý okraj je tvořen jedním párem svislým plátnovým, vodivá pár je na vnějším okraji píchán na pikotky a na vnitřním technikou spojky s dírkou. Druhý okraj je tvořen jedním párem svislým plátnovým, vodivý pár je na vnějším okraji píchán na pikotky a na vnitřním technikou spojky s dírkou. Ve středu vzorníku se paličkují polodové nebo plátnové kosočtverce. Nejsou ohraničeny obtahovačkou. Posledním motivem je okrajový zub. Je to pláténková páska, tvořící výseč ve vláčce. V první polovině zubu se vláčkový pár použije jako vodivý, upaličkuje řadu pláténkovou, píchneme na očka a technikou, které se také říká šňůrka, prohodíme mezi dvěma vodivými nitěmi všechny svislé. Vodivý pár podpíchneme špendlíkem a přidáme jej ke svislým a další vláčkový pár se použije jako vodivý. Při podpíchnutí použijeme špendlík z minulé řady a pásku stáhneme. Ve středu zubu paličkujeme dvě řady pláténkové a přibraný pár – nyní vodivý – odložíme do vláčky. V druhé polovině zubu se postupuje zrcadlově. Vnitřní svislý pár projde do kraje prohozením všech svislých párů mezi dvěma nitěmi, píchne se na očka a paličkuje se řada pláténková. Vodivý pár odložíme dov láčky. Další vnitřní svislý bude vodivý…Ve vzorníku jsou ještě pecičky, které se paličkují ze dvou párů jdoucích proti sobě v místě, kde by jinak byl vláčkový spoj. Technika lístkoviny, nezačíná se ze špičky, ale z celé šířky dvěma páry. Každý se jednou zkroutí a špendlík si píchneme pod třetí nit. Druhá nit bude obtáčecí. Na konci pecky se propíchne tato obtáčecí nit, pecka se nebude stahovat. Každý pár se zkroutí jedenkrát.    

 

 

Stříhaná krajka

Použito 10 párů. Vzorník je složen z jednotlivých částí vždy nově začínaných a ukončovaných. Vše je spojeno přiháčkováním. Nejprve se upaličkují středové motivky, pak okrajové pásky. Kruhová část květu je z 5ti párů, technika kroucených párů, vnější okraj je píchán za dva páry, vnitřní je z obtáčených plátének, píchaných za dva páry s tím rozdílem, že se píchá jedním špendlíkem po celém obvodu. Začínání v rovné lince v řetízku, ukončení v řetízku. Páry ustřihneme a opět svážeme – uzlík se zavine na paličku. Druhá část květu je plátnová nebo polohotová. V obou případech přiháčkujeme deset párů do okraje z kroucených párů. Vodivý pár je čtvrtý od okraje a paličkujeme s ním k vnějšímu okraji květu a vracíme se ke kraji vnitřnímu, kde přibereme několik párů a píchneme na očka těsně pod přiháčkovaný svislý pár. Ve čtvrté řadě dojdeme k vnitřnímu kraji, kde pícháme za dva páry, poslední pár kroutíme jednou. Zakončíme přiháčkováním každého páru a šňůrkou. Dalším motivem jsou listy z deseti párů střídavě polohotové a plátnové. Začínání i zakončení ve špičce. V polovině listů se z vodivého páru vytvoří falešné řetízky. Vodivým a posledním párem se dělají řetízkové lístky s pikotkami, oba páry se vrátí, přiháčkují a pokračují dále v listu. U každého druhého listu jsou pak lístky plné, které paličkujeme až po dokončení listu. Okrajové pásky se paličkují nakonec. Jsou pláténkové, vnější okraje píchány za dva páry, vnitřní na očka. Vodivý pár většinou tvoří spojky, které se přiháčkovávají ke kytičkám a listům.

 

 

Valencienská krajka

Použito 18 párů, valencienská půdice, okraj je kroucený pár spojený s půdicovým řetízkem dvěma pláténky píchanými pod všechny tři páry. Nejkrajnější pár zůstává v okraji, dva vnitřní paličkují řetízek. Pavouk je ze čtrnácti párů a začínáme jej ze střevových řetízků, kde vychází na každou stranu jeden kroucený pár a každý prochází šesti bočními páry. Nyní opět středový pár projde pláténkově přes pět párů levých, které ještě zkroutíme. A postupně všemi pravými páry projdeme doleva, již nekroutíme a paličkujeme pláténko. Po projití posledního pravého páru píchneme špendlík do středu pavouka a jeden středový levý pár projde doleva a jeden pravý pár doprava. Pak již postupujeme tak jak je popsáno výše – vždy středový pravý pár bude pláténkově paličkovat doleva. Poslední okrajový pár pavouka je opět pracován technikou kroucených párů.