Úvod a historie

 

Paličkování je řemeslo, známé u nás přes 450 let. Toto alespoň praví písemné prameny z doby kolem poloviny 16. století. Ale je velmi pravděpodobné, že náš důvtipný a zručný lid, znal tuto, či podobnou, techniku déle, jen ji nepotřeboval takto pojmenovat. Za kolébkou tohoto umění se považuje Itálie, odkud se pak krajka rozšířila po celé Evropě – Španělsko, Francie, Nizozemí, Anglie a především Belgie, kde v 17. a 18. století dosáhla vrcholu.

Některé zmínky ukazují, že by krajka mohla být i starší a to již ze 13. a 15. století, na což ukazují fragmenty krajky v klášteře u Moskvy a v tverském muzeu. A setkáváme se přitom s domněnkou, že by ve své primitivnější podobě mohly krajky pocházet z Dalmácie a že tudíž krajky znaly již Slované.

Způsob paličkování se od těchto dob výrazně nezměnil, stále je potřeba herdule (poduška, válec, baba, polštářek…) plněná slámou, pískem, lesní trávou, pilinami; paličky, které se také výrazně nezměnily. Paličky mají rozličné tvary a jsou převážně z ovocného dřeva, i když byly snahy nahradit je v moderní době plastem, paličkářky toto nikdy nepřijaly a stále jsou oblíbené paličky z voňavého dřeva a v Čechách se nejvíce používají pláštíkové paličky. Na paličky se pak navinulo vše co se na ní udrželo, nejčastěji u nás to byl len, kopřivové vlákno, bavlna a dracoun. Samozřejmostí ovšem nejsou kovové špendlíky, ty přišly do tohoto řemesla až později, dříve se používaly trny.

Jediné co prošlo změnou jsou tvary a účel krajek. Dříve patřila krajka k výsadě šlechty, v průběhu času však zlidověla a používala se na lidové kroje. Nejvíce se vyráběly v chudých oblastech hornických a v podhůří jako přivýdělek ke skromné obživě.

Změna nastává až v 19. století s nástupem průmyslové revoluce a strojové výroby krajek. Řemeslo od té doby upadá, ale nezaniká. Ve 20. století má paličkovaná krajka štěstí a stává se objektem znovuzrození umění.

Krajka podléhala západnímu a východnímu vlivu. V Čechách se tyto dva vlivy protínaly, stejně jako všechny obchodní cesty. Ze západu k nám přišla jemná belgická krajka a z východu (ze Slovenska) k nám přišla barevná pásková krajka. Tyto krajky se pak prolínají a lidové kroje často obsahují jemnou práci belgických krajek na rukávcích a barevnost páskové krajky na zástěrách.

 

Pár výrazů v angličtině:

Bobbin lace – paličkování

Bobbins – palička

Pillow – herdule

Bobbin Holder – držák paliček

Pattern – podvinek

Pin - špendlík

 

Použitá literatura :

Paličkovaná krajka pro začátečníky – Viliam Dyeová, Adrienne Thunderová

Paličkování – půdice – Lenka Malátová

Ručně paličkovaná krajka – Iva Prošková

Webové stránky VOŠ a SUŠ textilních řemesel - https://www.textilniskola.cz

Ukázky materiálů